מאמרים ומידע מקצועי > השמנת יתר בבעלי חיים

השמנת יתר (OBESITY) מהווה גורם תחלואה משמעותי בחיות המחמד שלנו והיא מחלה נפוצה ביותר אצל חתולים וכלבים. ההערכה היא שכ-45% מכלל הכלבים ולפחות 12% מהחתולים הם בעלי משקל עודף.
 
האם שמתם לב שהכלב או החתול אינם רצים או משחקים כמו בעבר? האם הם השמינו?
 
השמנת היתר נפוצה יותר ככל שגיל חיית המחמד עולה והיא נפוצה יותר אצל נקבות מאשר בזכרים, ובחיות מעוקרות/מסורסות.

כיצד נדע האם חיית המחמד שמנה?
בחיות מחמד ניתן לאבחן השמנת יתר באמצעות בדיקת כמות השומן מעל הצלעות.
אם ניתן להרגיש את הצלעות בקלות, הרי שמשקל החיה כנראה נורמלי. אם קיים קושי להרגיש את הצלעות, מדובר בעודף משקל, ואם לא חשים בצלעות כלל – חיית המחמד סובלת מהשמנת יתר.
היה ואתם סבורים שחיית המחמד שלכם סובלת מעודף משקל או השמנת יתר, מומלץ להגיע לווטרינר לביצוע בדיקה מקיפה, בין היתר לשלילת מחלות אחרות העשויות לגרום להשמנת יתר.

מהם הגורם להשמנת יתר?
קיימים גורמים רבים להשמנת יתר אצל חיית המחמד וביניהם גיל החיה, חוסר פעילות גופנית, הריון, האכלת יתר מגיל מוקדם, אכילת מזונות משמינים, סירוס/עיקור בחתולים וכלבים ועוד.
גורם נוסף המביא להשמנת יתר הוא מתן חטיפים, מזונות נוספים, שאריות וצ'ופרים לחתול או לכלב ואבדן שליטה על כמות האוכל שחיית המחמד צורכת.
 
מהם הסיכונים הבריאותיים מהשמנת היתר?
•    מחלות מפרקים ובעיות אורטופדיות שונות - עליה במשקל גורמת למעמס יתר על המפרקים ועלולה להחמיר ולהגביר מחלות ניווניות אחרות ומחלות מפרקים קודמים.
•    מחלות דיסק כרוניות- עליה במשקל תגרום עומס על הדיסקים הבין חולייתיים, שתגרום לכאב ולפריצת דיסק.
•    כבד שומני בחתולים- מחלה קשה העלולה להביא לכשל כבד ועד כדי תמותה.
•    עליה בסיכון למחלת הסוכרת בחתולים
•    קיצור משך החיים
•    מערכת הנשימה- חיות שמנות הן בעלות שכבת שומן סביב החזה, דבר המקשה על הנשימה, בעלי חיים אלו יראו אי סבילות לפעילות גופנית וקשיים בהסתגלות לחום, מחלות נשימה אחרות יוחמרו כתוצאה מעודף משקל.
 
כיצד ניתן לטפל או למנוע השמנת יתר?
•    הגברת פעילות גופנית של חיית המחמד - העלאת האנרגיה שחיית המחמד מוציאה, טיולים ארוכים יותר בכלבים, והפעלה ע"י משחקי כדור אצל חתולים.
•    פניה לווטרינר לביצוע בדיקה גופנית, הערכת עודף המשקל, קביעת משקל יעד והתאמת תפריט, תוך מעבר למזון דיאטטי בכמות מדודה, ומעקב במועדי שקילה קבועים על מנת לוודא כי אחוז הירידה במשקל תקין והדרגתי.
•    הפחתת מתן צ'ופרים  למעט חטיפים דיאטטיים.
•    אם ישנם מספר בעלי חיים בבית, מוצע לנסות להאכילם בנפרד.
החודש המרפאה הווטרינרית רמת אביב מסבירה את חשיבות השמנת יתר.
 
הנכם מוזמנים לבדיקה מקיפה של בעל החיים ללא עלות.
תינתן המלצה של תוכנית הרזייה דיאטטית שתותאם אישית ע"י הוטרינר.
במסגרת הבדיקה יינתן ייעוץ והכוונה בפעילות גופנית ומעקב של מועדי שקילה קבועים שיעזרו להגדיל את סיכויי ההצלחה להרזיה בטוחה ועל שמירה של בריאות תקינה לחיית המחמד שלכם!


לקבלת מענה מהיר: