top of page

כל מה שחיית המחמד שלך צריכה

בראש ובראשונה כל חיית מחמד זקוקה לבית חם ואוהב ולתשומת לב מבעליה. לאחר שזה נאמר ניתן להתייחס לצרכים היותר בסיסיים של כל חיה.


מרחב מחיה רצוי לאפשר לכל חיה את מרחב המחיה המתאים לה. מקום שמיועד לה ומתאים לצרכיה. בין אם מדובר במלונה בחצר, בספה בסלון, במיטה הזוגית או בשמיכה על הרצפה רצוי שיהיה לחיה אזור שבו תדע שמותר לה לשהות מתי שתחפוץ ושאיש לא יפריע לה שם. רצוי לזכור לגבי חתולים שהם חיים גם בגובה ומשום כך ניתן למצוא אותם פעמים רבות על גבי חפצים ורהיטים. אם ישנם מספר בעלי חיים בבית רצוי לאפשר להם גם להתרחק זה מזה ולדאוג שלכל אחד מהם יהיה כלי אוכל ומים נפרד. בנוסף, לחתולים יש לדאוג גם לארגז צרכים שימוקם באזור שקט של הבית. ישנם חתולים שיעדיפו ארגז פתוח ואחרים יעדיפו ארגז מכוסה, רצוי ללמוד את העדפותיו של כל בעל חיים (ההמלצה היא שיהיו ארגזי צרכים כמספר החתולים +1).


אוכל מזון מסחרי מחברה טובה ומוכרת הוא ההזנה הטובה והמומלצת ביותר לחית המחמד שלך. אין זה אומר שלא ניתן לתת תוספות להזנה זו אך יש לזכור כמה כללים. קודם כל, כל הזנה שהיא מעבר למזון המסחרי היא הזנה עודפת, כלומר שבצורה בלתי מבוקרת היא עלולה לגרום להשמנת יתר ומשום כך כאשר נותנים תוספות יש להפחית מכמות המזון היומית שהחיה רגילה לקבל. מלבד זאת ישנם מזונות שאותם בשום פנים ואופן אין לתת לחיות המחמד. יש להימנע באופן מוחלט מעצמות בקר, עוף ודגים. בשר מכל סוג שהוא צריך להיות מבושל לפני שניתן לחיה. אסור להאכיל בבצל ושום או תבשילים המכילים אותם (גורם לאנמיה). אסור לתת שוקולד (גורם לבעיות עצביות) ורצוי להימנע מענבים, אבוקדו, מזונות עתירים במלח, תבלינים, שמן או סוכר.


טיפול נגד פרעושים וקרציות פרעושים הם טפילים קטנים וקופצניים המתרוצצים בתוך פרוות החיה ומוצצים ממנה דם, הם מעוררים גרד רב ולעיתים גם תגובות רגישות (אלרגיה) חמורות. נגיעות חמורה מאוד בפרעושים עלולה אפילו להוביל לאנמיה. הקרציות הן גדולות יותר בעלות ראש קטן וגוף גדול. הן נצמדות לעור החיה ומוצצות דם ברציפות במשך מספר ימים. ככל שהקרצית מוצצת יותר דם היא תופחת וגדלה. מלבד הסכנה לאנמיה הקרציות גם מעבירות טפילי דם ממשפחה הריקציות שגורמות למחלת קדחת הקרציות (אותה מחלה שגרמה למותו של הזמר מאיר אריאל). הטיפול כנגד טפילים אלו פשוט ביותר. קיימים בשוק תכשירים רבים המהווים טיפול מניעתי. קיימים תרסיסים אותם יש לרסס על פרוות החיה עד שתהיה רטובה כולה וקיימות אמפולות את תוכנן מרוקנים על גבי עור החיה (חשוב מאוד להגיע עד לעור ולא לשפוך את תוכן האמפולה על הפרווה). החומר נספג דרך העור למחזור הדם ומתפזר דרכו. ניתן למצוא תכשירים המתאימים לפרעושים בלבד או תכשירים משולבים לפרעושים ולקרציות. על טיפול זה יש לחזור אחת לחודש. גם בעונת החורף בה נהוג לחשוב כי אין פרעושים וקרציות הם עדיין קיימים כיוון שבארצנו החורף אינו קר מספיק על מנת שיכנסו לתרדמת. בעונת הקיץ ולחיות שנמצאות בחצר מומלץ להוסיף גם קולר נגד קרציות שהוא יעיל רק כנגד קרציות אך על פי רוב יעילותו כנגד קרציות טובה יותר משל האמפולות. ניתן לשים בו-זמנית אמפולה וקולר. הקולרים מחזיקים על פי רוב כחצי שנה.

bottom of page