top of page

כלבלב חדש בבית - כל מה שצריך לדעת!

תתחדשו! הכנסתם לביתכם גור כלבים חדש. הגור החדש מלבד היותו חמוד מאוד דורש גם מספר דברים על מנת שחייכם וחייו יהיו נוחים וקלים יותר.

הפרידה מהאם ומשאר הגורים גורי כלבים רגילים בשבועות הראשונים לחייהם להיות צמודים לאחיהם ולאימם. הם ישנים יחד בערימה והמגע זה בזה חשוב להם ומקנה להם ביטחון ושומר על חום גופם. ככל שהגורים גדלים הם לאט לאט מתרחקים זה מזה ועוברים לישון זה לצד זה עד שבסופו של דבר אין הם זקוקים עוד למגע. לעיתים גור חדש בבית מתקשה להתמודד עם הפרידה מהאם ומאחיו ובוכה כאשר משאירים אותו לבד או כששאר בני הבית הולכים לישון בלילה. ניתן להקל על הגור על ידי הנחת כרית חימום ובובה פרוותית על מנת שיוכל להתכרבל לצידם ובגורים קטנים במיוחד ניתן להחביא בין השמיכות שלהם שעון מתקתק. אומנם קצב תקתוק השעון איטי בהרבה מקצב ליבה של הכלבה אך לעיתים זה מספיק על מנת להרגיע את הגור.


פעילות ומנוחה גורים קטנים בדומה לתינוקות זקוקים לשעות מנוחה רבות. הם מתרוצצים ומשתוללים תוך כדי משחק ואז פורשים הצידה על מנת לנוח. חשוב מאוד לאפשר לגור לנוח בשקט, מבלי שירימו אותו ויזיזו אותו על מנת שיזכה למספיק מנוחה ולא יהפוך עצבני ותוקפן.


הזנה גורים קטנים מאוד (בני פחות משלושה שבועות) יש להזין בתחליפי חלב כלבה אותם ניתן להשיג בחנויות לציוד לבעלי חיים או אצל וטרינרים. יש להאכיל את הגור מבקבוק המותאם לגודלו ובתדירות גבוהה (בתחילה כל שעתיים ובהמשך ניתן להגדיל את המרווחים ככל שהגור יגדל ויוכל לאכול יותר בכל ארוחה). את גורי הכלבים יש להאכיל מבקבוק כשהם מונחים על בטנם עם הראש מוגבה מעט להבדיל מתינוקות של בני אדם שאוכלים בשכיבה על הגב.

ככל שהגור גדל ניתן להעבירו למזון מסחרי מחברה מוכרת שמהווה את ההזנה המומלצת עבורו. בתחילה יתכן והגור יתקשה להתמודד עם הכופתיות של מזון יבש וניתן לתת לו מזון רטוב מקופסאות שימורים או לרכך עבורו את הכופתיות באמצעות מים חמימים כרבע שעה לפני שמגישים את המזון לגור. בהדרגה ככל שהגור יגדל ושיניו יתחזקו ניתן יהיה להעבירו למזון יבש. גור בן חודשיים כבר בהחלט יכול לאכול מזון יבש. יש להקפיד שהגור מקבל מזון שמיועד לגורים. מזון זה יהיה בעל תכולה אנרגטית גבוהה יותר הדרושה לגור לצורך גדילתו ומרוכז יותר כך שהגור יקבל ערך תזונתי גבוה יותר בכמות מעטה יותר של מזון, שכן קיבתו קטנה עדיין והוא אינו יכול לאכול כמויות גדולות בכל ארוחה. מסיבה זו גם רצוי לחלק לגורים את המזון על פני 4 ארוחות ביום וככל שהגור גדל ניתן יהיה להגדיל את כמות המזון בכל ארוחה ולצמצם את מספרן ביום לארוחה אחת או שתיים.


טיפול נגד תולעי מעיים על פי רוב נדבקים הגורים בתולעים מאימם אך הם יכולים להידבק בתולעים גם מהסביבה ומהדבקה בפרעושים. חשיבות הטיפול כנגד תולעים דווקא בגורים נובעת מכך שכמות גדולה של תולעים במעי הגור עלולה לגרום לנפיחות בטנית, שילשולים, ירידה במשקל ובמקרים חמורים ביותר אפילו לחסימת מעיים. הטיפול נעשה באמצעות סירופ או כדור שניתנים פעמיים בהפרש של 10 ימים. המנה הראשונה הורגת את התולעים הבוגרות והמנה השנייה תהרוג את התולעים הצעירות שהתבגרו ב-10 ימים שחלפו. על מנת למנוע הדבקה חוזרת חשוב ביותר לטפל גם כנגד פרעושים.


חיסונים גורים הם בעלי מערכת חיסונית חלשה יותר משל הבוגרים ולפיכך הם רגישים ביותר להדבקה במחלות רבות ושונות. כל גור צריך לעבור 3 חיסוני משושה. חיסון המשושה הוא תרכיב המחסן כנגד 6 מחלות נפוצות בכלבים (פרוו, כלבלבת, דלקת כבד נגיפית, שפעת ו2- זנים של לפטוספירה). כאשר הגור יונק חלב מאימו הוא מקבל עימו גם נוגדנים שמהווים את מערכת החיסון שלו בשבועות הראשונים לחייו. ככל שחולף הזמן רמת נוגדנים זו יורדת ואנו מחסנים את הגור על מנת לבסס את מערכת החיסון שלו באמצעות נוגדנים שייצר בעצמו. החיסון הראשון ניתן בגיל 6-8 שבועות. בשלב זה עוד לא ידוע האם כבר ירדו רמות הנוגדנים שקיבל הגור מאימו. אנו חוזרים על חיסון זה שוב לאחר 3 שבועות על מנת לוודא שרמות הנוגדנים של האם כבר ירדו ושוב לאחר 3 שבועות על מנת לספק למערכת החיסון חשיפה שניה לתרכיב החיסון ולחזק את תגובת מערכת החיסון. לאחר סדרת חיסונים זו אנו חוזרים על חיסון המשושה אחת לשנה.


1 commentaire


Maya Elijah
Maya Elijah
05 avr. 2022

שמי, שירה אליהו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני רבנו בצורה כזו או אחרת עד שהוא עזב אותי לבסוף ועבר לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שהחיים שלי נגמרו והילדים שלי חשבו שהם לעולם לא יראו את אביהם שוב. ניסיתי להיות חזקה רק כלפי הילדים, אבל לא הצלחתי לשלוט בכאב שייסר את ליבי, הלב שלי התמלא בצער ובכאבים כי באמת הייתי מאוהבת בבעלי. אני חושב עליו כל יום ולילה ותמיד הלוואי שהוא יחזור אליי, הייתי ממש מוטרד והייתי זקוק לעזרה, אז ביקשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שמציע שד"ר אלאבה יוכל לעזור לשעבר שלו לחזור. אז הרגשתי שאני צריך לנסות את זה. פניתי אליו והוא אמר לי מה לעשות. עשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות…

J'aime
bottom of page