top of page

קור כלבים!

כיצד נגן על חיות המחמד שלנו בימי החורף הקרים?

שעון החורף שמשנה לכולנו את כל ההרגלים שהצלחנו סוף סוף לסדר בקיץ ובחגים. החושך מגיע כבר בשעה 18:00 וקריר לעשות טיול בחוץ עם הכלב, הקור מאט תהליכים פיזיולוגים בגוף ויכול לגרום לירידה ביכולת ההתגוננות של מערכת החיסון. במצב כזה בעלי החיים חשופים ליותר וירוסים כמו מחלת השפעת כלבים רבים סובלים מהתקפי חרדה בעקבות רעמים ורעשים חזקים.


כמה טיפים למניעת המחלה וכיצד ניתן להרגיע את כלבכם בסופת רעמים בחוץ?

ראשית, הקפדה על מערך חיסונים סדיר, שגרת טיפול וטיפוח יבטיחו לא רק את בריאותו של כלבכם אלא גם את איכות חייו ואיכות חייכם.


בזמן הטיול עם הכלב הימנעו מללכת על משטחים רטובים. שמירת חום גופו היא חשובה. כדאי להלביש לכלב כיסוי או סוודר, במיוחד כאשר הכלב הוא קטן מימדים או בעל פרווה קצרה. אם נרטבו רגליו בטיול, יש לנגב אותן היטב במגבת לאחר החזרה הביתה, ולתת לו להתבייש במקום חמים.                                      


הימנעו מלקלח את כלבכם בחורף. במידה ויש לו ריח גוף לא רגיל, מומלץ לקחת אותו לרופא ווטרינר. אם מקור הריח הוא מדלקת כלשהי בגופו, מקלחת עלולה להחמיר את המצב.פרוותו של הכלב משמשת כבגד מגן מהקור. לא מומלץ לספרו בחורף, אולם, מומלץ מאוד להבריש אותו באופן סדיר על מנת לאוורר את הפרווה ולסייע לכלב להתחמם.


אתם מכירים את כלבכם טוב יותר מכל אחד, שימו לב להתנהגותו. האם משהו שונה בו? כלב המפתח מחלה או חש ברע, מגלה תיאבון ירוד ופחות ערני – זו הדרך שלו להראות לך ש"משהו לא טוב עובר עליו". במידה והתנהגות הכלב חריגה, קחו אותו לרופא ווטרינר.אמנם לא קיים חיסון נגד שפעת לכלבים, אך ישנו חיסון נגד נגיף דמוי שפעת, הפוגע גם הוא בדרכי הנשימה העליונות.ניתן לחסן את הכלב שלכם לפני החורף.כמו כן, מומלץ לתת לכלבכם תוספי מזון עשירים שיעזרו לו לצבור שכבות שומן לקראת הקור.החלפת מזונו למזון שמן יותר עתיר חלבונים תסייע לתהליך.מומלץ לחסן בחיסון משושה הכולל: פרוו, כלבלבת, דלקת כבד נגיפית ולפטוספירוזיס (2 זנים) ופאראינפלואנזה, שהינו בין היתר כנגד מחלות נשימה ותסמונת השיעול הכרוני, מחלות העלולות להתפרץ במיוחד בחורף.


תקופת החורף היא תקופה רגישה בעקבות התקפי חרדה חזקים שמגיעים בעקבות רעמים וברקים שמספקים תחושת מועקה בקרב בעלי החיים ובני האדם כאחד. עבור הכלב שלכם, עונת החורף יכולה להיות חוויה מפחידה שמעוררת חרדה גדולה ומצוקה נפשית. כלב בזמן חרדה עלול לברוח ולהעלם לכם ואפילו להפוך לתוקפני כלפי הסביבה.לכן, ספקו לו מחסה בזמן שצפויים להיות סופות רעמים. הכינו מבעוד מועד מחסה קטן וסגור בבית שירגיש תחושת ביטחון, אפשרי גם להכניס את הכלב לממ"ד שירגיש בטוח, או לסדר לכלב מקום מסתור נוח וחמים, לסגור טוב את הבית על מנת שהכלב לא יברח. ד"ר טלי אלוני ממליצה, להסיח את דעתו של הכלב כאשר הרעמים מתחילים, לשדר רוגע ושליטה, מאחר שכלב מושפע מאוד מההתנהגות שלכם. הסיחו את דעתו על ידי משחק שאהוב עליו, חזקו את המשחק בפרסים וכך תוכלו להסיט את דעתו מהרעשים מעוררי חרדה ויתחבר בזיכרונו לחוויה נעימה.במידה שהטיפול לא עזר, העניקו לו טיפול תרופתי בילווי ומעקב של וטרינר שיסייעו בהתמודדות עם התקפי החרדה ובשמירה על בריאות כלבכם!


הכתבה פורסמה במגזין עין גנים

Comments


bottom of page